Artykuły

10 prostych ćwiczeń, dzięki którym nauczysz się rysować na tablecie

Pierwsze podejście do nauki rysowania na tablecie może onieśmielać – zwłaszcza, jeśli Twoje ostatnie zetknięcie z ołówkiem i szkicownikiem miało miejsce w dzieciństwie. Wystarczy jednak poćwiczyć rysowanie prostych kształtów, obiektów i części ciała, by szybko opanować podstawy i rozwinąć swój własny styl. Oto 10 rzeczy, które warto nauczyć się rysować na początku swojej przygody z tabletem.

Dłonie

Dłonie to idealny punkt wyjścia do nauki rysowania. Szkicując różne gesty, możesz do woli ćwiczyć perspektywę i proporcje. Aby ułatwić sobie zadanie, posiłkuj się zdjęciami lub drewnianym, ruchomym modelem dłoni, który można ustawiać w różnych pozycjach. Jeśli jesteś kompletnie zielony, zacznij od narysowania konturów wewnętrznej strony otwartej dłoni.

Podstawowy kształt dłoni można wpisać w wysoki prostokąt. Dolny bok prostokąta stanowi wówczas linię nadgarstka. Do przedstawienia kostek zastosuj natomiast kółka. Z nich będą wychodziły palce – rysując je, upewnij się, że mają odpowiednie proporcje. Kiedy opanujesz już rysowanie otwartej dłoni, możesz spróbować swoich sił z innymi, bardziej złożonymi gestami.

 

Psy

Szkicowanie psów to świetny sposób na to, by szybko nabrać pewności siebie w korzystaniu z tabletu. Na początek trzeba zrozumieć, jakie figury geometryczne składają się na sylwetkę psa. Do przedstawienia głowy posłuży nam koło, górnego tułowia – duży owal, a dolnego tułowia – mniejszy owal lub kolejne koło. Kształty te łączymy następnie krzywymi liniami. Dodajemy również kolejne linie odchodzące pionowo od tułowia, czyli nogi. Rysując uszy i pysk, zadbaj o odpowiednią perspektywę. Zastosuj siatkę, by głowa i elementy pyska miały prawidłowe proporcje.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz tutorial: Jak narysować psa krok po kroku

 

Budynki

Rysowanie budynków pomaga lepiej zrozumieć perspektywę i trójwymiarowość. Postaraj się, żeby Twoje budynki nie wyglądały płasko i zamiast tego „wyskakiwały” z kartki. Zacznij od nakreślenia linii horyzontu, od której będą promieniować tzw. znikające linie. Warto nanieść je na rysunek, aby rozpracować, pod jakim kątem naszkicować niektóre fragmenty budynku. Pomyśl o tym w ten sposób: budynek to nic innego, jak bryła. Dodaj pionową linię wychodzącą od linii horyzontu, a następnie nakreśl pochylone linie spotykające się w punkcie zbiegu. Im bliżej tego punktu, tym mniejsze będą się wydawać obiekty. Stosując taki zabieg, uzyskasz dobrą perspektywę, a Twój rysunek będzie wyglądał bardziej realistycznie. Możesz też dodać cieniowanie na jednej stronie budynku, aby pokazać, skąd pada światło.

 

Motyle

Motyle mogą się wydawać trudnym tematem, ale nawet początkujący rysownik szybko nauczy się, jak naszkicować na tablecie sylwetkę motyla z rozłożonymi skrzydłami. Najpierw narysuj mały owal przecięty pionową linią. Następnie dodaj pod nim węższy owal, czyli odwłok, a nad nim koło, czyli głowę. Połącz wszystkie trzy elementy delikatnymi, zakrzywionymi liniami. Narysuj owale po bokach i z przodu głowy – będą to oczy złożone i głaszczki. W górę odchodzić będą lekko zakrzywione czułki. Po dodaniu detali tułowia, by wyglądało bardziej puchato, pora na skrzydła. W tym celu nakreśl pomocniczą linię poziomą przecinającą tułów. Od miejsca styku tej linii z tułowiem odchodzić będą skierowane w górę linie krzywe, stanowiące bazę dla górnej części skrzydeł. Pod linią poziomą dodaj drugą parę krzywych, czyli dolne części skrzydeł. Następnie połącz górne i dolne części skrzydeł w jedną całość.

Samochody

Odwzorowanie auta w najdrobniejszych detalach może być skomplikowane, ale już naszkicowanie prostego kształtu samochodu niekoniecznie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie perspektywy. Aby dobrze ją uchwycić, narysuj siatkę pomocniczą, prowadząc linie z dwóch znikających punktów w górnych rogach kartki do trzeciego znikającego punktu znajdującego się u dołu. Dzięki temu samochód będzie miał odpowiednie proporcje. Zacznij od narysowania kół, mając na uwadze, że odległość między nimi powinna odpowiadać mniej więcej trzem średnicom jednego koła. Pamiętaj też, że koła mają kształt elipsy widzianej w perspektywie, nie rysuj ich więc płasko. Naszkicuj dolne kontury samochodu, a następnie resztę nadwozia. Do narysowania szczegółów takich jak okna, klamki i maskownica użyj cieniowania i miększych ołówków.

 

Kwiaty

Rysując kwiaty, możesz potrenować kreślenie linii krzywych. Zacznij od kwiatów o prostych płatkach, by nabrać wprawy. Ponieważ ich kształty różnią się od siebie, nie musisz przejmować się symetrią. Dzięki temu możesz skupić się na próbowaniu różnych technik i rozwijaniu własnego stylu zamiast od razu celować w fotorealizm.

 

Drzewa

Drzewa nie bez powodu są ulubionym tematem dzieci, które uczą się rysować. Aby stworzyć najprostsze drzewo, wystarczą dwie linie przedstawiające pień oraz koło przedstawiające liście i gałęzie. W rzeczywistości drzewa mają mnóstwo szczegółów, co oznacza, że można w kółko rysować ten sam okaz i za każdym razem uzyskiwać inny rezultat. Szkicowanie gałęzi daje sposobność do ćwiczenia linii krzywych, podczas gdy liście pozwalają potrenować cieniowanie i tworzenie wzorów.

 

Owoce

Owoce to absolutna klasyka, jeśli chodzi o naukę rysowania. Szkicując misę wypełnioną jabłkami, pomarańczami i bananami, trzeba zmierzyć się z nieregularnymi kształtami i powtarzającymi się liniami, co pomaga rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową. Nawet rysowanie samej misy może okazać się świetnym pretekstem do poćwiczenia symetrii. Spróbuj ją obrócić i naszkicować pod innym kątem, aby zobaczyć, jak zmienią się kształty i jak wpłynie to na Twój rysunek.

Oczy

Kształt oka jest stosunkowo prosty – wystarczą dwie krzywe otaczające idealny okrąg. Oczywiście trzeba nabrać wprawy w jego rysowaniu, ale praktyka czyni mistrza. Próbuj dopóty, dopóki nie uzyskasz zadowalających efektów. Możliwości dodawania detali są praktycznie nieograniczone: cieniowanie źrenicy, dorysowywanie rzęs, modelowanie brwi… Gdy opanujesz sztukę rysowania oczu, Twoje portrety od razu nabiorą wyrazu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz tutorial: Jak narysować realistyczną twarz

 

Usta

Rysowanie ust daje sposobność, by potrenować szkicowanie linii krzywych. Przyda się tu zrozumienie symetrii. Nakreśl oś poziomą, a następnie umieść na jej środku trójkąt. Wewnątrz trójkąta (nad osią) narysuj krzywą przedstawiającą dołeczek znajdujący się pośrodku górnej wargi. Przestrzeń pod osią wykorzystaj natomiast na nieco pełniejszą dolną wargę. Możesz też dodać detale, np. światła i cienie, dzięki którym usta będą wyglądały bardziej realistycznie. Nie wahaj się testować różne rozwiązania i nie zniechęcaj się – za którymś razem na pewno Ci się uda!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz tutorial: Jak narysować realistyczną twarz