Artykuły
Jak rysować rośliny i zwierzęta
By opanować sztukę rysowania fauny i flory, musisz uzbroić się nie tylko w przybory rysownicze, ale i w dużo cierpliwości. Zwierzęta są trudnymi, ruchliwymi modelami (no chyba że trafisz akurat na drzemiącego kota), dlatego na początku warto posiłkować się zdjęciami znalezionymi w książkach lub w Internecie. Z kolei rośliny to świetny temat na martwą naturę; z powodzeniem można je szkicować i w domu, i w terenie.
Psy
Rysowanie psów omawialiśmy już dużo bardziej szczegółowo w osobnym artykule, ale przypomnijmy: kluczem jest odwzorowanie sylwetki za pomocą prostych kształtów. Na początek wystarczy koło jako głowa, większy owal jako górna część tułowia i mniejsze koło lub owal jako dolna część. Te trzy kształty łączymy ukośnymi liniami. Następnie dodajemy proste linie wychodzące z górnej części tułowia (przednie nogi) i zakrzywione linie z dolnej części tułowia (tylne nogi).
Po narysowaniu podstawowej sylwetki psa dodajemy uszy, uważając, aby zachować właściwe proporcje. Uwaga: będą wyglądały inaczej w zależności od tego, czy rysujemy psa od przodu, czy z profilu. Kolejny krok to dopracowanie nakreślonych już linii, a także dodanie krągłości i detali, by uwydatnić pysk, grzbiet i ogon.
Koty
Tak samo jak w przypadku psa, połową sukcesu w rysowaniu kota jest odnalezienie prostych kształtów, które najlepiej oddają jego sylwetkę. Najpierw zdecyduj, czy chcesz narysować kota stojącego czy siedzącego. Następnie przedstaw jego głowę i tułów za pomocą kół i owali.
Aby lepiej zrozumieć ich budowę ciała, przyjrzyj się zdjęciom kotów w różnych pozach. Pomocne mogę się okazać zdjęcia lub rysunki szkieletu kota. Skup się na wiernym oddaniu grzbietu i nóg oraz na zachowaniu właściwych proporcji pyszczka. Jeśli to drugie zadanie przysparza Ci problemów, użyj siatki pomocniczej, aby oczy, wargi i uszy znalazły się na właściwych miejscach. Gdy pyszczek będzie gotowy, linie siatki można bez problemu wymazać.
Konie
Zapytaj dowolnego historyka sztuki, a dowiesz się, że nawet najlepsi artyści spędzali wiele lat, ucząc się malować konie. Umięśnione ciało i wyjątkowy sposób poruszania się sprawiają, że uchwycenie konia – zwłaszcza w ruchu – to nie lada wyzwanie. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad. Zacznij od falowanej linii, która biegnie wypukle od czubka głowy, później wklęśle na linii grzbietu i znów wypukle w kierunku ogona. Linia ta przedstawia kręgosłup konia. Następnie narysuj owal bezpośrednio pod środkowym odcinkiem grzbietu oraz koło przedstawiające głowę. Za klatkę piersiową i zad posłużą nachodzące na siebie elipsy, a za przednią część szyi – krzywa linia. Z przodu głowy dodaj pysk, a następnie dorysuj przednie i tylne nogi. Teraz możesz dopracować sylwetkę konia, usuwając zbędne linie i dodając elementy pyska takie jak oczy i nozdrza.
Ptaki
Łatwiej naszkicować ptaka przycupniętego na gałęzi niż rozpościerającego skrzydła w locie. Naukę rysowania ptaków zacznij od przestudiowania zdjęć znalezionych w Internecie lub książkach ornitologicznych. Nakreśl ukośną linię wyznaczającą posturę ptaka, a następnie dodaj wokół niej owal przedstawiający tułów. U góry narysowanej linii umieść głowę, tak aby nachodziła na owal. Pamiętaj o zachowaniu proporcji! Poprowadź dwie proste linie: jedną od głowy (pomoże Ci naszkicować dziób), a drugą od tylnej części tułowia (tu będzie ogon). Dodaj ukośne linie biegnące od tułowia do ogona oraz krzywe między tułowiem a głową, aby Twój model nabrał bardziej „ptasiego” kształtu.
Mając podstawową sylwetkę ptaka, możesz przejść do rysowania detali takich jak dziób, oczy i pióra. Wygląd piór będzie zależał od gatunku ptaka, więc uważnie przestudiuj zdjęcia.
Smoki
Rysowanie tych mitycznych stworzeń to doskonała zabawa. Oczywiście nie masz co liczyć na pomoc zdjęć ani żywego modela, ale wciąż możesz czerpać inspirację z natury. Tak samo jak w przypadku psów, zacznij od dwóch kół przedstawiających górną i dolną część tułowia oraz jednego koła przedstawiającego głowę. Następnie połącz je dwoma zakrzywionymi liniami, tworząc w ten sposób szyję. Rysując ogon, zastosuj zakrzywione, schodzące się ze sobą linie skierowane ku górze. Nie zapomnij też o skrzydłach odchodzących od górnej części tułowia. Na tym etapie możesz popuścić wodze fantazji, dają swojemu smokowi groźny albo przyjazny wyraz pyska. Jeśli chcesz uzyskać realistyczny efekt, przyjrzyj się zdjęciom gadów pokrytych łuskami (np. jaszczurek).
Kwiaty
Kwiaty to jedna z pierwszych rzeczy, które uczymy się rysować jako dzieci. Powrót do źródeł może być świetnym sposobem, by na nowo rozbudzić w sobie pasję do rysowania. Zacznij od zakrzywionej linii przedstawiającej łodygę i dodaj na jej czubku małe koło, które będzie środkiem kwiatu. Używając tego koła jako bazy, dorysuj płatki. Zadbaj o to, by zakrzywiały się w odpowiednim kierunku, w zależności od tego, pod jakim kątem rysujesz roślinę. W przypadku kwiatów, których płatki zachodzą na siebie (np. róż), możesz powielić kształt litery U i nakreślić ukośne linie, aby dodać szczegóły.
Drzewa
Narysowanie drzewa może się wydawać banalnie proste, uważaj jednak, aby nie wpaść w pułapkę zbytniego uproszczenia jego kształtów – efekt końcowy będzie wówczas mało realistyczny. Różne gatunki drzew mają różne kształty, ale na początek zacznij od czegoś mało skomplikowanego. Narysuj pień, który jest stosunkowo gruby u podstawy, w środku się zwęża, a u góry znowu rozszerza. Dodaj kontury dużych gałęzi, a następnie rosnące na nich liście. Teraz możesz dopracować gałęzie, cieniując je grubszymi ołówkami w miejscach prześwitujących między liśćmi. Użyj tych samych ołówków, aby narysować szorstką fakturę kory. Z kolei twardszymi ołówkami popraw liście, aby wyglądały wyraźniej.
Rysuj rośliny i zwierzęta na tablecie Wacom One lub Wacom Intuos
Wacom One | Wacom Intuos |