Artykuły

W poszukiwaniu motywacji: 10 porad dla nauczycieli pracujących z domu

Ostatnimi czasy całą uwagę skupiasz na tym, by zachęcić swoich uczniów do nauki. Ale co z Tobą? Wielu nauczycieli przyznaje, że trudno im znaleźć motywację, gdy pracują zdalnie.

„Rozpraszacze” bywają różne – seriale na Netfliksie, wciągająca książka, popołudniowa drzemka. Czasami problemem jest pogodzenie potrzeb rodziny z pracą pedagoga. Może się zdarzyć, że nauczanie zaczyna się wkradać do Twojego życia prywatnego.

Bez względu na to, co przeszkadza Ci w skutecznym prowadzeniu nauczania zdalnego, ten artykuł jest dla Ciebie. Oto lista dziesięciu rzeczy, które zmobilizują Cię do pracy zdalnej.

 1. Wyznacz granice między pracą a domem

Znajdź ciche miejsce do pracy, w miarę możliwości poza sypialnią. Zorganizuj swój dzień, wyznaczając godziny pracy i godziny odpoczynku – upewnij się tylko, że nie przedłużasz zaplanowanych przerw.

Jeśli nie masz narzuconego planu lekcji, możesz ustawić swój harmonogram według własnych upodobań. Uważaj jednak, aby nie odkładać pracy na później. Im dłużej zwlekasz, tym bardziej tracisz motywację.

 

 

 1. Nie rezygnuj z rytuału wychodzenia do pracy

Dla wielu osób jednym z największych atutów pracy zdalnej jest to, że mogą spędzić cały dzień w piżamie. Warto jednak pamiętać, że ubranie się i przyszykowanie jak do wyjścia – nawet jeśli nie będziemy faktycznie opuszczać domu – pomoże nam przestawić się w tryb pracy.

Spróbuj więc odtworzyć codzienny rytuał wychodzenia do szkoły: weź prysznic, ubierz się, zjedź śniadanie i wyznacz godzinę rozpoczęcia pracy. Możesz też pójść na krótki spacer lub zrobić kilka ćwiczeń, które poprawią Ci humor i zmotywują Cię.

 

 1. Szukaj różnorodności

Jedną z zalet zawodu nauczyciela jest różnorodność. Niestety praca zdalna potrafi całkowicie ją zdusić. Przez brak kontaktu z uczniami i innymi nauczycielami możesz odnieść wrażenie, że jedyne, co robisz, to odhaczanie jednego zadania za drugim. Nic dziwnego, że Ci się nie chce.

Pamiętaj, że nie musisz tkwić przy biurku. Spróbuj popracować w różnych częściach mieszkania – w salonie, w kuchni, na balkonie. Nawet niewielka zmiana otoczenia pozwoli Ci odzyskać poczucie różnorodności. Jeśli masz taką możliwość, przenieś się z pracą do parku, biblioteki lub kawiarni.

 

 1. Wyznacz sobie priorytety

Najważniejsze zadania najłatwiej jest odkładać na później, ale uważaj: zanim się obejrzysz, praca zacznie się piętrzyć, a terminy gonić. Zacznij nie od tego, na co masz ochotę, tylko od tego, co musisz zrobić w pierwszej kolejności. Dzięki temu cały dzień będzie mniej stresujący.

Stwórz listę rzeczy do zrobienia, na papierze lub używając planera online (np. Trello). Zadania uszereguj od najbardziej do najmniej pilnego – dzięki temu wystarczy rzut oka, aby sprawdzić, od czego musisz zacząć. Poprzedniego wieczora wyznacz sobie dwa lub trzy zadania na następny dzień. Niech wszystko, co uda Ci się zrobić oprócz nich, będzie bonusem.

Dla wielu nauczycieli najbardziej produktywną porą dnia jest rano. Zacznij więc od najcięższych zadań, zostawiając rutynowe czynności administracyjne na popołudnie, kiedy Twoja efektywność spadnie. Zastanów się też, o jakiej porze dnia możesz zająć się planowaniem lekcji zdalnych i sprawdzianów bez przerw i rozpraszania się.

 

 1. Wyłącz powiadomienia

Nawet chwilowa utrata koncentracji sprawia, że trudno nam skupić się z powrotem na wykonywanym zadaniu. Ciągłe powiadomienia przychodzące na telefon i komputer są niezwykle rozpraszające – zanim się obejrzysz, przeglądasz Instagram zamiast pracować.

Nie próbuj robić kilku rzeczy na raz. Zamiast tego skup się na jednym zadaniu. Wyznacz sobie konkretną porę w ciągu dnia na sprawdzanie wiadomości email – nie pozwól, żeby co chwila przerywały Ci pracę.

 

 1. Znajdź kogoś, kto będzie Cię rozliczał

Jeśli masz trudności ze zmobilizowaniem się do pracy zdalnej, nie jesteś sam. Poproś zaufaną koleżankę lub kolegę po fachu, aby pomogli Ci trzymać się wyznaczonego harmonogramu. Możecie do siebie dzwonić, wysyłać smsy lub maile, dzieląc się swoimi planami na bieżący dzień lub nadchodzący tydzień. Dzięki temu będziesz odpowiadać za swoje zrealizowane (i niezrealizowane) projekty przed drugą osobą.

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby odgrywać taką rolę, poszukaj wsparcia w mediach społecznościowych. Skorzystaj z hasztagów na Twitterze lub funkcji wyszukiwania na Instagramie, by skontaktować się z innymi nauczycielami, albo przeglądaj grupy na Facebooku. Na pewno znajdzie się ktoś, komu spodoba się pomysł wzajemnej pomocy.

 

 1. Rób sobie przerwy

Praca nauczyciela nigdy się nie kończy. Nie próbuj jednak robić wszystkiego, bo szybko dopadnie Cię wypalenie zawodowe. Poszukaj metod zwiększających produktywność, takich jak technika Pomodoro, aby pracować wydajniej w krótkich okresach czasu. Rób sobie regularne przerwy od komputera, np. na porządny lunch lub krótki regenerujący spacer.

W momentach wolnych od pracy kultywuj hobby i zainteresowania, które całkowicie różnią się od nauczania. Możesz np. postawić na techniki uważności i aktywności poprawiające samopoczucie.

 

 1. Nie zapominaj o zdrowiu

Podczas pracy w domu szczególnie ważne jest włączenie do codziennej rutyny ćwiczeń fizycznych. Postaraj się ćwiczyć z samego rana zamiast późno wieczorem – trochę ruchu na dobry początek dnia zwiększy Twoją produktywność.

 

Możesz wypróbować np.:

 • spacery po okolicy,
 • zajęcia fitness,
 • basen,
 • sesje jogi lub pilates,
 • ćwiczenia na rowerze eliptycznym lub bieżni.

 

Przygotuj sobie zdrowe przekąski, aby w ciągu dnia uniknąć pokusy sięgania po niezdrową, przetworzoną żywność. Jedz lekko, ale regularnie, pijąc dużo wody.

 

 1. Nagradzaj własne wysiłki

Gdy w klasie trafia Ci się oporny uczeń, motywujesz go prostymi nagrodami. Zrób to samo dla siebie podczas pracy zdalnej. Możesz na przykład postanowić: „gdy skończę X, mogę zrobić Y”. Świętuj małe osiągnięcia zamiast rozważać swoje sukcesy w skali całego dnia.

Oczywiście nie oznacza to, że możesz nagradzać się ciasteczkami co dziesięć minut. Zamiast słodyczy niech Twoją nagrodą za zrealizowanie wyznaczonego zadania będzie zrobienie czegoś, co kochasz.

 

 1. Pamiętaj, dlaczego to robisz

Nikt nie zostaje nauczycielem dla pieniędzy i prestiżu. Pracujesz ciężko, bo zależy Ci na Twoich uczniach i chcesz, aby odnieśli sukces.

Uczniowie siedzący w domu zamiast w szkole czują się zagubieni i zdezorientowani. Potrzebują stabilności i wzorców do naśladowania. Postaraj się pokazać im, że pomimo ostatnich zawirowań wiele rzeczy nadal odbywa się po staremu.

Gdy brak Ci zapału do pracy, przywołaj w pamięci twarze swoich uczniów. Pomyśl o tym, co sprawia, że są wyjątkowi. Nie ma lepszej motywacji niż przypomnienie sobie, dlaczego wybrałeś zawód pedagoga.