Artykuły

Smartpady Bamboo: idealne narzędzie dla prawników

Filmy i książki przedstawiają wyidealizowany obraz prawniczego świata: nienagannie skrojone garnitury, szpilki od najlepszych projektantów, stuk sędziowskiego młotka niosący się echem po sali rozpraw. Tymczasem rzeczywistość jest dużo mniej efektowna. Większość prawników w ogóle nie bywa w sądzie – zamiast tego przesiadują na spotkaniach, gromadzą materiały i wykonują niekończącą się papierkową robotę, która rzadko znajduje odzwierciedlenie na srebrnym ekranie.

Bez względu na to, czy chodzi o rozstrzyganie sporów czy nadzorowanie transakcji biznesowych, praca prawnika wymaga dbałości o szczegóły, co w praktyce przekłada się na długie godziny spędzone na robieniu notatek i przeglądaniu zebranych materiałów, aby wyciągnąć z nich istotne informacje. Nic więc dziwnego, że wśród przedstawicieli tej profesji jednym z najczęściej używanych narzędzi jest zwykły notes i długopis. Prawnicy regularnie robią notatki podczas telekonferencji i spotkań, ale także podczas samodzielnego zbierania informacji online.

Nowoczesne technologie sprawiły, że robienie notatek stało się dużo bardziej efektywne; Internet jest olbrzymią kopalnią wiedzy, a większość firm korzysta z centralnego systemu zarządzania dokumentami, aby zapewnić kontrolę wersji dla grupowo edytowanych plików. Zadanie ułatwiły także laptopy, poczta email i aplikacje do robienia notatek. Do tej pory nie było jednak jednego prostego rozwiązania do robienia, zapisywania, przeglądania i udostępniania notatek.

 

Inteligentna technologia, która oszczędzi Twój czas

W środowisku prawniczym notatki robi się zazwyczaj w notesie albo na laptopie. Oba są przenośne (co jest szczególnie istotne, kiedy spotkania odbywają się poza biurem), ale na tym kończą się podobieństwa między nimi. Niewątpliwą zaletą laptopa jest możliwość pisania szybciej niż na papierze, a także jednoczesny dostęp do Internetu i poczty email. Najnowsze badania dowodzą jednak, że prędkość pisania na klawiaturze wcale nie musi przekładać się na dokładność. Co więcej, ciągłe stukanie w klawisze podczas spotkania z klientem może wyglądać niegrzecznie i sprawić, że rozmówca poczuje się ignorowany.

Odręczne robienie notatek ułatwia zapamiętywanie materiału, ale w przeciwieństwie do laptopa nie daje możliwości automatycznego wyszukiwania informacji, zmuszając prawnika do przerzucania dziesiątek, a nawet setek stron w jednym lub wielu notesach, aby zlokalizować potrzebny fragment.

Idealnym rozwiązaniem są smartpady Bamboo Slate i Bamboo Folio, które łączą w sobie zalety odręcznego pisma i nowoczesnej technologii. Oba modele, w tym jeden na smartfon lub tablet, pozwalają robić notatki na zwykłym papierze i zapisywać je w postaci cyfrowej. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby przenieść swoje zapiski do aplikacji Inkspace i wstępnie je edytować. Chmura Inkspace oferuje również kilka płatnych usług takich jak szybkie wyszukiwanie słów i fraz oraz konwertowanie odręcznych notatek na edytowalny tekst albo do grafiki wektorowej (.SVG). Inkspace umożliwia także przeglądanie i udostępnianie plików w dowolnym miejscu i czasie.

Brzmi zachęcająco? Dowiedz się, jak smartpady Bamboo Folio i Bamboo Slate mogą pomóc w robieniu i korzystaniu z notatek:

 

Robienie notatek i zapamiętywanie

Badanie przeprowadzone przez Pam Mueller z wydziału psychologii Uniwersytetu Princeton wykazało, że studenci robiący notatki odręcznie lepiej zapamiętują i rozumieją materiał niż studenci korzystający z laptopów. Z badania wywnioskowano również, że odręczne robienie notatek wymaga aktywnego słuchania, które przekłada się na umiejętność lepszego tworzenia dłuższych wypowiedzi pisemnych¹.

 

Szkicowanie i rysowanie

Pisemne notatki to świetny sposób na utrwalanie faktów i konkretów, ale są idee, których nie da się jasno wyrazić słowami. Czasami potrzebny jest rysunek, wykres albo diagram, którego nie da się tak łatwo stworzyć w edytorze tekstu na laptopie. Ze smartpadami Bamboo Slate i Bamboo Folio można bez trudu kreślić diagramy, wykresy, tabelki i rysunki pomocnicze, które pomogą np. odtworzyć scenę wypadku samochodowego z udziałem klienta, uszeregować przebieg wydarzeń na osi czasu albo graficznie przedstawić relacje między stronami. Gotowe rysunki i wykresy można następnie zapisać w postaci cyfrowej, aby móc je przeglądać, edytować i udostępniać.

 

Przeglądanie i edytowanie

Notatki są najbardziej wartościowe wtedy, kiedy można do nich wielokrotnie wracać i wykorzystywać je jako ściągawkę podczas kolejnych spotkań albo jako podstawę do dalszej pracy. Procesy sądowe potrafią się ciągnąć miesiącami, dlatego czasem szybkie znalezienie konkretnej informacji, np. daty czy nazwiska, może wymagać przedzierania się przez stosy zapisanych stron. Jeśli notatki zostały zrobione na smartpadzie Bamboo Slate lub Bamboo Folio, wystarczy otworzyć aplikację Inkspace z płatną subskrypcją, aby szybko wyszukać dane słowo lub frazę, podkreślić wybrane fragmenty, dodać adnotacje albo wprowadzić inne drobne zmiany. Inkspace pozwala również zapisywać odręczne notatki jako tekst, który można następnie przesłać mailem lub zarchiwizować. Cyfrowe zapiski łatwiej jest też udostępniać współpracownikom.

 

Zdalny dostęp

Nowoczesny styl pracy jest nieodłącznie związany z mobilnością; to praca w metrze i autobusie, podczas spotkań z klientami na mieście i po godzinach. Cyfrowe notatki zrobione na smartpadach Bamboo Folio i Bamboo Slate da się wyeksportować do popularnych aplikacji takich jak Bamboo Paper, Evernote® i OneNote® oraz do usług takich jak Dropbox. Dzięki temu można je otwierać, edytować i udostępniać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

 

Przyszłość branży prawniczej

Zapotrzebowanie na usługi prawnicze nie słabnie, a według amerykańskiego Biura Statystyk Pracy w latach 2014-2024 zatrudnienie w tym sektorze wzrośnie o 6 procent. Dynamiczny rozwój oznacza jednak coraz większą konkurencję rynkową, dlatego chcąc znaleźć się na szczycie, trzeba pracować jak najskuteczniej i najwydajniej. Smartpady Bamboo Slate i Bamboo Folio to narzędzia, które na pewno w tym pomogą.

¹ The Pen Is Mightier Than the Keyboard: Advantages of Longhand Over Laptop Note Taking http://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0956797614524581