Artykuły

E-learning: proste rozwiązania do zdalnego prowadzenia zajęć

W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne, łatwo dostępne narzędzia do zdalnego prowadzenia lekcji, m.in. Skype, Microsoft Teams, Microsoft Office i OpenBoard (darmowe oprogramowanie do obsługi interaktywnej tablicy), a także podpowiadamy, jak prowadzić zajęcia bardziej interaktywnie z tabletami piórkowymi i wyświetlaczami takimi jak Wacom One.

Zamknięcie szkół zmusiło nauczycieli, rodziców i uczniów do znalezienia rozwiązań umożliwiających nauczanie na odległość. W poniższym artykule przedstawiamy praktyczne, łatwo dostępne narzędzia do zdalnego prowadzenia lekcji, m.in. Skype, Microsoft Teams, Microsoft Office i OpenBoard (darmowe oprogramowanie do obsługi interaktywnej tablicy), a także podpowiadamy, jak prowadzić zajęcia bardziej interaktywnie z tabletami piórkowymi i wyświetlaczami takimi jak Wacom One.

 

 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak nauczyciele mogą przygotowywać lekcje online i prowadzić je z domu,
 • jakie platformy umożliwiają nauczycielom i uczniom komunikowanie się online,
 • jakiego sprzętu i oprogramowania potrzeba do zdalnej nauki.

Jakie platformy pozwalają prowadzić zajęcia online?

Dwie popularne platformy umożliwiające komunikację między nauczycielami i uczniami to Skype i Microsoft Teams, oferujące funkcje takie jak czat grupowy, udostępnianie ekranu oraz prowadzenie wideokonferencji. Obie są bezpłatne dla użytkowników prywatnych i współpracują z większością systemów operacyjnych (Windows, MacOS, Android) oraz przeglądarek internetowych.

Jeśli korzystanie ze Skype’a lub Microsoft Teams jest niemożliwe, nauczyciel może nagrywać na smartfonie krótkie filmiki, w których wyjaśnia przerabiane zagadnienia, a następnie wysyłać je uczniom pocztą email, komunikatorem (np. WhatsApp) lub na kanał YouTube udostępniony zamkniętej grupie odbiorców.

 

WSKAZÓWKA

Połączenie oferowanych przez powyższe programy funkcji rysowania z tabletem Wacom to świetny sposób, by stworzyć cyfrową tablicę. Rysowanie odręcznych szkiców i diagramów często pozwala lepiej wyjaśnić omawiane tematy i skupić uwagę uczniów.

 

Jakiego sprzętu potrzebują nauczyciele?

Podstawą jest oczywiście komputer Mac lub PC z dostępem do Internetu. Do prowadzenia bardziej interaktywnych zajęć lub nauczania przedmiotów wymagających rysowania diagramów i wzorów, np. matematyki, przydatny jest również tablet.

Intuicyjne w obsłudze tablety Wacom łączą się z dowolnym komputerem (Mac, PC, Android) i doskonale imitują klasyczne sprzęty używane w szkole, m.in. tablice kredowe i suchościeralne czy projektory. Naturalna koordynacja wzrokowo-ruchowa sprawia, że do obsługi tabletu bardzo łatwo się przyzwyczaić.

 

WSKAZÓWKA

Do najbardziej przystępnych cenowo tabletów należą Wacom One i Wacom Cintiq 16. Dla użytkowników potrzebujących obsługi wielodotykowej lub wyższej rozdzielczości dobrym wyborem będzie natomiast Cintiq Pro 16 czy Cintiq Pro 24. Alternatywą jest piórkowy tablet Wacom Intuos, ale jego „oswojenie” wymaga trochę więcej czasu.

Czego potrzebują uczniowie?

Uczniom wystarczy laptop, komputer stacjonarny lub tablet z wbudowanymi głośnikami i mikrofonem oraz dostępem do Internetu. Instalacja aplikacji Skype lub Microsoft Teams nie powinna nikomu przysporzyć trudności, a czasem do brania udziału w zajęciach online wystarczy nawet sama przeglądarka www.

 

WSKAZÓWKA

Młodym twórcom lubiącym rysować, tworzyć komiksy czy edytować zdjęcia i filmy spodobają się możliwości, jakie daje tablet piórkowy Wacom One.

Lekcja zdalna: jak to wygląda?

Oto przykład, jak może wyglądać lekcja poprowadzona online za pomocą platformy Microsoft Teams lub Skype, oprogramowania OpenBoard, pakietu Microsoft Office, przeglądarki PDF oraz tabletu Wacom One.

Nauczyciel ustala termin spotkania na platformie Teams lub Skype i wysyła uczniom zaproszenie. Na początku lekcji nauczyciel zwraca się do uczniów za pośrednictwem kamerki internetowej, witając ich i wyjaśniając temat lekcji.

Następnie nauczyciel udostępnia uczniom widok swojego pulpitu, aby przedstawić im przygotowane materiały dydaktyczne, omówić temat zajęć i wyznaczyć zadania do wykonania. Aby zwiększyć interaktywność, a co za tym idzie atrakcyjność lekcji, nauczyciel może korzystać z funkcji obsługiwanych piórkiem w poniższych aplikacjach:

 

Microsoft Office (Word, Excel, OneNote, PowerPoint)

 • Wskazywanie i podświetlanie fragmentów tekstu
 • Odręczne pisanie i dodawanie adnotacji
 • Tworzenie diagramów i pisanie wzorów
 • Rysowanie i szkicowanie
 • Rozwijanie pomysłów i myślenie wizualne
 • Tryb prezentacji (PowerPoint)

 

Przeglądarka dokumentów PDF

 • Podświetlanie fragmentów tekstu
 • Dodawanie komentarzy
 • Dodawanie adnotacji

 

Openboard

 • Pisanie, szkicowanie, komentowanie
 • Nagrywanie lekcji
 • Nieograniczona przestrzeń na tablicy
 • Funkcje cyfrowej tablicy
 • Kompatybilność z innymi formatami plików

Wacom dla edukacji

Rozwiązania Wacom do nauczania na odległość zostały już z powodzeniem wprowadzone w wielu szkołach i uczelniach wyższych na całym świecie. Jeśli uważasz, że Twoja szkoła również może skorzystać z rozwiązań Wacom dla edukacji, skontaktuj się z nami pod adresem [email protected]. Jeśli natomiast rozważasz zakup tabletu Wacom, nie zapomnij śledzić bieżące promocje i oferty specjalne na naszej stronie.