Artykuły

8 zastosowań tabletu piórkowego w biurze

Tablety kojarzą się przede wszystkim ze sztuką cyfrową i to właśnie w tym kontekście najczęściej się je omawia. Mało kto pamięta, że tablet to uniwersalne narzędzie, które z powodzeniem może zastąpić myszkę. Wcale nie musisz być artystą czy grafikiem, by z niego korzystać. Poniżej przedstawiamy osiem zastosowań tabletu piórkowego w biurze.

Opracowanie artykułu C.S. Jonesa

 

1. Burza mózgów

Osoby, które regularnie korzystają z narzędzi takich jak Limnu czy Collaboard, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że tablety ułatwiają prowadzenie współpracy zdalnej. Ale czy wiesz, że tablet może być równie przydatny podczas spotkań na żywo, jeśli sparujesz go z rzutnikiem lub wejściem HDMI?

Mając laptop i prosty tablet (np. Wacom Intuos w rozmiarze S), nie potrzebujesz białej tablicy z markerem i gąbką. Co więcej, możesz zapisać wszystkie sporządzone wykresy i notatki, aby nie utracić ich po zakończeniu spotkania. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w biurze, sali konferencyjnej, szkole – wszędzie tam, gdzie używa się tradycyjnej tablicy.

Tablet to idealne narzędzie do prowadzenia burzy mózgów w technikach takich jak mapa myśli (mind-mapping) czy gwiazda pytań (starbursting). Zamiast pieczołowicie przeciągać myszką nieestetyczne prostokąty z tekstem, możesz wygodnie rysować dowolne kształty piórkiem. Jeśli zależy Ci na zaangażowaniu współpracowników, możesz nawet poprosić ich, by samodzielnie zapisywali swoje pomysły. No i co najważniejsze: już nigdy nie musisz się martwić zaschniętymi markerami.

Aby stworzyć mapę myśli, zapisz na środku strony myśl główną, a następnie zacznij dopisywać odchodzące od niej promieniście pomysły, skojarzenia itp. (Grafika powyżej pochodzi ze strony Mindtools.org)

 

2. Prezentacje

Wyobraź sobie, że wygłaszasz w pracy prezentację, której zrobienie w PowerPoincie zajęło Ci całe wieki. Tymczasem jeden z Twoich współpracowników przysypia, drugi spogląda w telefon, trzeci patrzy przez okno… Brzmi znajomo? Jeśli tak, spróbuj dodać elementy wizualne, które pobudzą zainteresowanie Twoich słuchaczy.

Tablet Wacom przyda się zarówno przed prezentacją (do przygotowania ilustracji i wykresów), jak i w jej trakcie (do spontanicznego dodawania notatek i podkreślania najważniejszych zagadnień). Niezależnie od tego, w jaki sposób będziesz z niego korzystać, tablet pomoże Ci ożywić nudną prezentację i sprawić, by była bardziej dynamiczna.

Warto też sięgnąć po tablet, jeśli lubisz używać wskaźnika laserowego w trybie pokazu slajdów – piórko zapewni dużo bardziej intuicyjną obsługę tej funkcji, niż myszka.

 

3. Robienie notatek

Nawet jeśli zwykle słuchasz prezentacji zamiast je wygłaszać, tablet i tak może się przydać. Badania dowodzą, że odręczne robienie notatek sprzyja ich zapamiętywaniu dużo bardziej niż pisanie na klawiaturze. Notując na papierze, kreślisz długopisem poszczególne kształty liter; gdy notujesz na laptopie, każdy znak to identyczny klawisz. Z drugiej strony cyfrowe notatki dużo łatwiej się przechowuje i udostępnia. Robiąc notatki na tablecie i zapisując je w chmurze, nie musisz rezygnować ani z zalet odręcznego notowania, ani z wygody przechowywania swoich zapisków na laptopie.

 

4. Obróbka zdjęć

Korekcja punktowa, stemplowanie, wycinanie obiektów na zdjęciu – gdy korzystasz z myszki, wszystkie te czynności są mozolne i czasochłonne. Dziesięć lat temu pracowałem wyłącznie w ten sposób i do tej pory żałuję, że nie miałem wtedy tabletu. Teraz kiedy muszę wyciąć coś ze zdjęcia, po prostu otwieram je w Photoshopie (a nawet w Clip Studio Paint) i wymazuję tło w ciągu paru chwil.

 

5. Projektowanie graficzne

Jeśli robisz cokolwiek związanego z grafiką – chociażby kadrujesz zdjęcia publikowane na blogu – tablet przyspieszy Ci pracę. Im bardziej zaawansowane czynności wykonujesz, tym więcej znajdziesz dla niego zastosowań: rozrysowywanie projektów stron internetowych, układów typograficznych, ścieżek prowadzenia użytkownika, scenorysów… Spróbuj, a przekonasz się, w jak wielu dziedzinach może się przydać tablet piórkowy.

 

6. Odciążenie nadgarstka

Gdy posługujesz się myszką, praktycznie przez cały czas dociskasz nadgarstek płasko do blatu biurka. Nawigowanie piórkiem jest dużo bardziej naturalne i komfortowe.

 

7. Bierny trening rysowania

Jeśli po godzinach zajmujesz się sztuką cyfrową, posługiwanie się tabletem w pracy pomoże Ci się przyzwyczaić do piórka, zapoznać ze sterownikiem i nauczyć skrótów.

 

8. Szpan

Pomijając wszystkie inne zalety, używanie tabletu piórkowego wygląda bajerancko i sprawia po prostu dużo frajdy. A wszystko, co urozmaica i uatrakcyjnia pracę w biurze, to dobry pomysł!

 

Jakie urządzenie wybrać?

 

Wacom Intuos w rozmiarze S

Do zastosowań biurowych najlepiej sprawdzi się tablet Wacom Intuos w rozmiarze S, wyposażony w 4 przyciski skrótu. Przypisz do nich proste funkcje, z których korzystasz najczęściej, albo skonfiguruj jeden z nich tak, aby otwierał wyświetlany na ekranie pasek narzędzi z dodatkowymi skrótami. Jeśli potrzebujesz większego obszaru roboczego, możesz wybrać ten sam tablet w rozmiarze M, ale jeśli chcesz po prostu zastąpić myszkę, mniejsza wersja w zupełności wystarczy.

 

Piórko Bamboo Ink

Jeśli masz już klasyczny tablet – Android, Windows czy iPad – i nie przekonuje Cię kupno nowego urządzenia, wybierz piórko z serii Bamboo. Aktywne piórka Bamboo przeznaczone są do dokładnie tych samych zastosowań, przede wszystkim do robienia notatek z pomocą aplikacji Bamboo Paper. Model Bamboo Ink rejestruje aż 4096 poziomów nacisku, bijąc na głowę piórka pasywne. Z kolei decydując się na model Bamboo Ink Plus, otrzymasz dodatkowo zestaw wymiennych końcówek i możliwość wygodnego ładowania piórka przez USB.

 

O autorze

CS Jones jest pisarzem i ilustratorem z Filadelfii. Aby zapoznać się z jego twórczością, odwiedź stronę thecsjones.com lub obserwuj go w mediach społecznościowych na Instagramie lub Twitterze.