Artykuły

7 podstawowych zasad edytowania zdjęć

Zanim usiądziesz do komputera i zaczniesz edytować zdjęcia, zapoznaj się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obróbki – od nauki kadrowania po zrozumienie jak i kiedy retuszować. Dzięki temu wydobędziesz ze swoich fotek to, co najlepsze.

1. Zawsze pracuj na kopii

Nigdy nie wprowadzaj zmian w oryginalnym pliku ze zdjęciem. Zrób kopię; jeśli uznasz, że nie podobają Ci się dotychczasowe przeróbki, zawsze możesz wrócić do stanu początkowego i spróbować czegoś innego. Równie ważne jest, by pracować na warstwach i nie modyfikować warstwy na samym spodzie, czyli pierwotnego obrazu. Dzięki temu w dowolnym momencie można łatwo i szybko sprawdzić, jak wyglądało zdjęcie, zanim zaczęliśmy dopasowywać odcienie, retuszować poszczególne obszary i bawić się kontrastem.

 

 

2. Wykadruj zdjęcie tak, by pozbyć się zbędnych elementów

Kadrowanie (cropping) to jedno z najbardziej podstawowych, ale zarazem dających najlepsze efekty narzędzi dostępnych w programach do edycji zdjęć. Wiedząc, jak go prawidłowo używać, bez problemu pozbędziesz się obszarów, które niczego nie wnoszą, eksponując jednocześnie te, które są warte uwagi. Czasem oznacza to usunięcie dużych połaci tła z portretów lub zdjęć dzikiej przyrody, a czasem celowe zastosowanie proporcji, które przyciągają wzrok. Świetnie wyglądają fotografie o proporcjach 6:5 i szerokości 600 pikseli. Ciekawą alternatywą będą również kadry kwadratowe.

3. Zachowaj proporcje i jakość obrazu przy skalowaniu

Choć może się to wydawać oczywiste, pamiętaj, by przy zmienianiu rozmiarów obrazu zachować stałe proporcje. W przeciwnym razie obraz się rozciągnie albo zniekształci. Jeśli powiększysz zdjęcie o więcej niż 100%, nastąpi pikselizacja. Istnieje jednak możliwość przeskalowania obrazu bez utraty jakości za pomocą metody resamplingu, która polega na zmianie liczby pikseli. Programy graficzne pozwalają także zmienić rozdzielczość zdjęcia, a co za tym idzie jakość obrazu docelowego. Przykładowo zdjęcia publikowane w Internecie mają zazwyczaj niższą rozdzielczość niż zdjęcia przeznaczone do wydruku.

 

4. Nie przesadzaj z retuszem

Retuszowanie skóry i poprawianie niedoskonałości jest aspektem obróbki zdjęć, który często sprawia największą frajdę. Mając w małym palcu obsługę narzędzi takich jak punktowy pędzel korygujący czy stempel, z łatwością „oczyścisz” swoje zdjęcia i sprawisz, że będą wyglądały dużo lepiej. Pamiętaj jednak, żeby używać tych technik z umiarem. Jeśli dasz się ponieść podczas retuszowania portretu, model na zdjęciu zacznie wyglądać nienaturalnie. Z kolei zbyt agresywne stosowanie stempla sprawi, że krajobrazy i pejzaże stracą realizm. Ta sama zasada dotyczy barw i nasycenia – jeśli zaczniesz zbytnio przy nich majstrować, każdy od razu pozna, że zdjęcie padło ofiarą Photoshopa.

W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie tablety piórkowe Wacom cechują się bardzo wysoką czułością na dotyk, która daje ścisłą kontrolę nad kryciem i szerokością pociągnięć pędzlem.

5. Opanuj sztukę korekcji kontrastu

Uzyskanie idealnego kontrastu powinno być priorytetem każdego retuszera. Jeśli jednak przeprowadzasz regulację tylko za pomocą podstawowych narzędzi, ciemne obszary łatwo mogą się zrobić za ciemne, a jasne – zbyt wyblakłe. Zamiast trzymać się suwaka z napisem „Kontrast”, zaprzyjaźnij się z krzywymi i poziomami. Te dwa narzędzia dają dużo większą kontrolę nad kontrastem, ponieważ pozwalają dopasowywać poszczególne obszary obrazu, a także cienie i półtony. Gdy opanujesz krzywe i poziomy, Twoje zdjęcia od razu nabiorą wyrazu.

 

6. Upewnij się, że masz skalibrowany wyświetlacz

Jeśli chcesz wynieść swoje retuszerskie umiejętności na nowy poziom, naucz się, jak kalibrować monitor. Kalibrację można przeprowadzić za pomocą komputera lub zewnętrznego kalibratora, który wykonuje pomiary ekranu. Dzięki temu nie musisz się martwić, czy kolory na wydruku będą zgodne z kolorami na wyświetlaczu.

 

7. Wybierz Wacom Intuos Pro

Wykonany z najwyższej jakości materiałów tablet Wacom Intuos Pro to niezastąpiona pomoc w retuszowaniu zdjęć. Dołączono do niego zgrabne, wyjątkowo czułe na nacisk piórko Wacom Pro Pen 2, które pozwala precyzyjnie korygować najdrobniejsze detale obrazu. Decydując się na zakup Wacom Intuos Pro, dostajesz do ręki profesjonalne narzędzie spełniające najwyższe branżowe standardy.